کنترل ذهن

معمولاً آدم‌ها این‌گونه‌اند که اگر برای یک لحظه بتوانند به یک موضوعِ خوب، توجّه کنند، خیلی زود حواسشان پرت می‌شود و توجهشان به سمت دیگری می‌رود؛ یعنی زورشان نمی‌رسد توجهِ خود را سرِ آن موضوع، نگه دارند. اما کنترل ذهن، این قدرت را به آدم می‌دهد که مدّتی بتواند به یک موضوعِ خوب، عمیقاً توجّه کند.

 

اگر قدرت کنترل ذهن داشته باشی، به چیزهای بی‌ارزش توجه نمی‌کنی. امیرالمؤمنین(ع) می‌فرماید: ذهن‌تان را به امور پَست و بی‌ارزش متوجه نکنید، تا قیمت و ارزش خودتان را زیاد کنید (تحف‌العقول/۲۲۴)

 

خیلی‌ها پای سریال‌ها و فیلم‌های مختلف می‌نشینند، ولی اگر بپرسید که «این فیلم چه اثری بر شما دارد؟ این چیزی که وارد ذهنت می‌شود، می‌خواهد با تو چه‌کار کند؟» می‌گویند «نمی‌دانم!»

 

قرآن می‌فرماید: آدم باید به غذای خودش نگاه کند «فَلْيَنْظُرِ الْإِنْسانُ إِلى طَعامِهِ» (عبس/۲۴) این دقت، صرفاً مربوط به غذای جسم نیست، بلکه انسان به هرچیزی که می‌خواهد بشنود و ببیند و هرچیزی که ذهن او را تحت تأثیر قرار می‌دهد، باید دقت کند تا از آن، اثر منفی نپذیرد.

 

 هر روز علاوه بر انجام تمرین کنترل ذهن در نماز و تمرین علامه طباطبایی که قبلا گفته شد، باید هر لحظه مراقبت ویژه ای بر افکارمان داشته باشیم ، همان طور که گفته اند در زندگی باید تقوا در رفتار و اعمال داشته باشیم و مراقب باشیم به گناه آلوده نشویم ، همان طور هم باید مراقب باشیم که تقوا در افکارمان داشته باشیم و حتی برای یک لحظه هم فکر آلوده به گناه ، افکار شیطانی و بی ارزش ذهنمان را به خود مشغول نکند و هر لحظه چنین تفکراتی به ذهن مان آمد فورا آن فکر را رها کنیم و ذهن مان را ببریم در زمان حال و روی کاری که داشتیم انجام میدادیم. کارهایی را هم که میخواهیم انجام بدهیم روی کاغذ بنویسیم و مشخص کنیم که الان وقت انجام چه کاری است.

 

@i_love_you_God

اطلاعات

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.