کتاب "دروس معرفت نفس" تالیف افلاطون زمان

کتاب "دروس معرفت نفس" تالیف افلاطون زمان، علامه حسن حسن زاده آملی(سلمه الله تعالی) از کتب بسیار عالی در زمینه نفس شناسی و روان شناسی و انسان شناسی است.

ایشان در مقدمه این کتاب آورده‌اند: دروس معرفت نفس حاوی بیش از یکصد و پنجاه درس است که سالیانی برای عزیزانی طالب کمال تحریر و در محضر انس و قدس آنان تقریر و تدریس می‌شد و اینک قلم تقدیر رقم زد که آن پرده نشین شاهد هرجایی شود. این صد و پنجاه و سه درس در سیر مراحل ابتدایی معرفت نفس است.

 

 معرفت نفس ناطقه انسانی قطب قاطبه معارف ذوقیه، و محور جمیع مسائل علوم عقلیه و نقلیه و اساس همه خیرات و سعادات است؛ و به بیان مولی امیرالمؤمنین علی علیه السلام: معرفه النفس انفع المعارف(معرفت نفس، نافع ترین معارف است)

 

معرفت نفس همان روانشناسی و خودشناسی است که أقرب طرق به ماورای طبیعت و صراط مستقیم خداشناسی است.

انسان بزرگترین جدول بحر وجود و جامع ترین دفتر غیب و شهود و کاملترین مظهر واجب الوجود است. این جدول اگر درست تصفیه و لای روبی شود مجرای #آب_حیات و مجلای ذات و صفات می‌گردد. این دفتر شایستگی لوح محفوظ شدن کلمات نوریه شجون حقائق اسماء و شئون رقائق ظلیه آنها را داراست. دفتر حق است دل به حق بنگارش/نیست روا پرنقوش باطله باشد.(پایان کلام ایشان)

 

دروس معرفت نفس شامل 153 درس گفتار در شناخت گوهر آدمی است.

 

سخن نخست این کتاب با موضوع شناخت موجود و وجود شروع شده و در ادامه موضوع واقعیت داشتن یا نداشتن مشهودات خارجی؛ غایت داشتن و نداشتن هستی و حرکت جوهری و تکامل ذاتی مطرح می‌شود.

 

موضوع زمینه خیر و شر هستی، مفارق بودن نفس و قوا و تجلیات آنها، حدوث جسمانی نفس، بقای روحانی آن، کیفیت سیر آدمی در مراتب و مدارج روحانی، عوالم ماده و خیال و عقل، علم و وعاء و ظرف آن در آدمی، معرفت فکری و معرفت شهودی، نحوه تدبیر نفس در بدن و احوال نفس در حیات پس از مرگ تکامل برزخی و معاد و قیامت از مهمترین موضوعات مطرح شده در این کتاب است.

 

خصوصا دروس اول تا هفدهم این کتاب شریف، بسیار مهم است و دستورات عملی ارزشمندی به دست میدهد و ارزش خواندن چندین باره را دارد.

 

لذا اگر همه کتاب را مطالعه نمیکنیم حداقل 17 درس ابتدایی را مطالعه کرده و در آنها تامل کنیم.

 

به عنوان مثال ایشان در پایان درس سیزدهم چنین دستور می دهند: خواهش من از دوستانم اين است كه اين گفته ها را سرسرى نگيرند و در پيرامون آنها انديشه بفرمايند , بخصوص در تنهائى ، بويژه در پاره اى از شب كه حواس آرميده و قال و قيل و سروصدا خفته و نهفته است، در بود خود و بود ديگر هستيها و بدو و ختم آنها و تدبير و تعيش و آمد و شد حركت و جنب و جوش آنها ، تا مقدارى بفكر بنشينيد كه اين نشستن سفرها مى آورد و اين فكر بهره ها مى دهد.

 

نرم افزار اندرویدی آثار ایشان نیز موجود است که مشتاقان می توانند این دروس شریف را به راحتی مطالعه کنند و بهره ببرند.

اطلاعات

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.