شاه کلید درهای بهشت و جهنم

سرویس علمی فرهنگی خبرگزاری«حوزه»، درادامه شرح دعا های روزانه ماه مبارک رمضان به قلم حجت الاسلام و المسلمین سید مجتبی رسولی جویباری  شرح دعای روز بیست و دوم را منتشر می کند .

 اللهمّ افْتَحْ لی فیهِ أبوابَ فَضْلَكَ وأنـْزِل علیّ فیهِ بَرَكاتِكَ وَوَفّقْنی فیهِ لِموجِباتِ مَرْضاتِكَ واسْكِنّی فیهِ بُحْبوحاتِ جَنّاتِكَ یا مُجیبَ دَعْوَةِ المُضْطَرّین.

خدایا در این روز (ماه) به روی من درهای فضل و کرمت را بگشا( درهای فضل و کرمت را به روی من بگشا)، و برکاتت را بر من نازل فرما، و بر موجبات رضا و خشنودین موفقم بدار، و مرا در وسط بهشت مسکن ده، ای اجابت کننده دعوت مضطرین.

 اللهمّ افْتَحْ لی فیهِ أبوابَ فَضْلَكَ

ابواب فضل: ابواب جمع باب، درب- درب ها(درها)؛ فضل لطف بیش از حد خدا می باشد، لذا عطا، روزی و لطف به اندازه، فضل محسوب نمی شود.

درب، چیزی که مانع ایجاد می کند و قفل می شود، لذا نیاز به کلید دارد، کلید هم باید مخصوص خودش باشد تا باز کند.

فضل و کرم خداوند هم هدایت به صراط مستقیم است ،این در فضل و رحمت همیشه باز است، برای همگان باز است، یعنی هدایت همیشه و برای همه ممکن است؛ حالا این خود ما هستیم که باید تصمیم بگیریم که آیا از این در وارد شویم یا نه؟ همه چیز دست خود ماست. (گر گدا کاهل بود... تقصیر صاحب خانه چیست؟)

ولی ما از خدا می خواهیم که تو برای ما این در را بگشا، خودت توفیق بده.

انسان خودبخود استحقاق فضل خدا را ندارد؛ زیرا اولا معرفت ما نسبت به او بسیار ناچیز است، ثانیا ما در همه کارها نیاز به توفیق و کمک او داریم. و اگر فضل خداوند نباشد هرآینه از خاسرین خواهیم بود. فَلَوْلَا فَضْلُ اللَّهِ عَلَيْكُمْ وَرَحْمَتُهُ لَكُنْتُمْ مِنَ الْخَاسِرِينَ، بقره/64

این درب چطور باز و بسته می شود؟

 نساء/83 وَلَوْلَا فَضْلُ اللَّهِ عَلَيْكُمْ وَرَحْمَتُهُ لَاتَّبَعْتُمُ الشَّيْطَانَ إِلَّا قَلِيلًا؛ اگر فضل و رحمت خدا بر شما نبود، جز عده کمی، همگی از شیطان پیروی می کردید و گمراه می شدید.

پس با خشم و غضب الهی این در بسته می شود و با رضا و خشنودی باز می شود. لذا این در به سوی ما باز است، خدا این کار را کرده است.

چه زمانی خداوند خشم و غضب می کند؟

 پیروی از شیطان کردن و غیره. وَلَا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُبِينٌ، بقره/168؛ در فضل الهی قفل می شود که نتیجه آن جهنم است.

از آن طرف فضل و رضایت الهی، عبادت و بندگی است و هدایت به صراط مستقیم است. وَاللَّهُ يَدْعُو إِلَى دَارِ السَّلَامِ وَيَهْدِي مَنْ يَشَاءُ إِلَى صِرَاطٍ مُسْتَقِيمٍ، یونس/25

در یک کلام: شاه کلید درهای بهشت و جهنم، جلب رضایت الهی است.

وأنـْزِل علیّ فیهِ بَرَكاتِكَ- نزول برکات

نعمت با ثبات و استقرار را برکت گویند. خیلی ها امکانات فراوانی دارند و ظاهرا نعمت الهی دارند ولی بخاطر فساد و تباهی و غیره بی برکتند، یعنی ثبات ندارد، از بین می رود.

امروزه گاهی دیده می شود که کسانی که اهل دین نیستند، توفیقشان بیشتر است، چندبار مکه و کربلا می روند، مال و اموال زیادی دارند، یا بی حجاب ها، اهل گناه و غیره وضعشان بهتر است، زندگی و جایگاهشان بهتر است؛ چرا؟ خداوند در آیه 85 سوره توبه  می فرماید: وَلَا تُعْجِبْكَ أَمْوَالُهُمْ وَأَوْلَادُهُمْ إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ أَنْ يُعَذِّبَهُمْ بِهَا فِي الدُّنْيَا وَتَزْهَقَ أَنْفُسُهُمْ وَهُمْ كَافِرُونَ، مبادا اموال و فرزندانشان مایه شگفتی تو گردد، ( این برای آنها نعمت نیست، بلکه) خدا می خواهد آنها را به این وسیله در دنیا عذاب کند و جانشان برآید، (یعنی می میرند) درحالی که کافرند. (استدراج)

اگر نعمت ها با عبادت و اطاعت همراه باشد برکات است و مایه نجات.

برکات یا مادی و همان همه مایحتاج زندگی انسان است، یا معنوی که وسیله تقرب و هدایت است، وقتی در فضل و رحمت باز شد، برکات او نازل می شود. وَلَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرَى آمَنُوا وَاتَّقَوْا لَفَتَحْنَا عَلَيْهِمْ بَرَكَاتٍ مِنَ السَّمَاءِ وَالْأَرْضِ، اعراف/96

وَوَفّقْنی فیهِ لِموجِباتِ مَرْضاتِكَ

موجبات و عوامل رضایت چیست؟

وَأَطِيعُوا اللَّهَ وَالرَّسُولَ، آل عمران/132

اگر اطاعت خدا و اهل بیت(ع) باشد، رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُمْ وَرَضُوا عَنْهُ ذَلِكَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ، مائده/119 می شود.

در نهایت نتیجه همه اینها، واسْكِنّی فیهِ بُحْبوحاتِ جَنّاتِكَ، می شود. وسط بهشت که جایگاه اولیاء الهی است.

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.