سبک زندگی را از نهج البلاغه بیاموزیم (15)

#معيار_زشتى_كارها

وَاحْذَرْ کلَّ عَمَل یعْمَلُ بِهِ فِى السِّرِّ، وَ یسْتَحى مِنْهُ فِى الْعَلانِیةِ.
وَ احْذَرْ کلَّ عَمَل اِذا سُئِلَ عَنْهُ صاحِبُهُ اَنْکرَهُ اَوِ اعْتَذَرَ مِنْهُ.
نامه ۶۹ نهج البلاغه

از كارى كه در نهان انجام مى‏ شود، و در آشكار شرم آور است، بپرهيز
و نيز از كارى كه اگر از انجام دهنده ‏اش، در باره آن بپر سند، يا «انجام آن را انكار مى ‏كند» و يا «بخاطر آن پوزش مى ‏طلبد»، دورى كن.
بسيار كسان هستند كه دلشان نميخواهد كار بد انجام دهند تا مورد سرزنش مردم و خشم و نارضايى خدا قرار گيرند. ولى چون گاهى نمى‏ توانند فرق ميان خوب و بد را تشخيص دهند، بطور ناخواسته و نا آگاهانه مرتكب اعمال ناپسند مى‏ شوند.
از اين رو، براى آنكه كار خوب از كار بد مشخص شود، و انسان بتواند فرق بين اين دو را بشناسد و كار بد انجام ندهد، امام عليه ‏السلام دو قانون و نشانه ساده و آسان تعيين فرموده است:
اول آنكه كار بد، آن است كه بطور پنهانى و دور از چشم ديگران انجام داده مى‏ شود، زيرا انجام آن بطور آشكار و برابر چشم مردم. باعث شرم و خجالت است.

دومين نشانه كار بد، آن است كه اگر انجام دهنده آن را مورد پرسش قرار دهند كه چرا چنان كارى كرده است، يا انكار ميكند و ميگويد:
«من چنين كارى نكرده ‏ام»،
و يا بخاطر انجام آن كار عذر خواهى مى‏ كند و ميگويد:
«مرا ببخشيد، از روى نادانى چنين كارى كرده‏ام».
پس، هر گاه ديديم كارى كه ميخواهيم انجام دهيم، يكى از اين دو نشانه را دارد، بايد بدانيم كه كار بدى است، و از انجام آن خوددارى كنيم.
به این ترتیب؛ از هر کاری که انسان از آشکار شدنش، شرم دارد، باید پرهیز کرد و هرکاری که سعی در مخفی کردنش داریم و تلاش میکنیم کسی نفهمد، کار ناپسندی است که باید آن را ترک کرد.

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.