شرح دعاى بیسم صحیفۀ سجادیه ، مکارم اخلاق (29)

اَللَّهُمَّ وَفَّرْبلُطْفِكَ نِيَّتى،وَصَحَّحْ بِما عِنْدَكَ يَقينى، وَاسْتَصْلِحْ بَقُدْرَتِك ما فسدَ مِنّى:

«خداوندا با رفق و مدارا و با عنايت و لطفت، نيتّم را نيتّى كامل و تمام گردان، و به آنچه از رحمت و علم و قدرت در نزد توست يقينم را به صحت كامل و درستى جامع برسان، و آنچه در ظاهر و باطن من از راه مستقيمش بيرون آمده و آلوده به فساد شده به قدرت بى نهايتت اصلاح فرما».
كامل ترين نيّت:
در سطور گذشته در حدّى كه لازم بود به مسئله نيت در تمام شئون و جوانبش اشاره شد. در اين قسمت بايد به اين مسئله توجّه داشت كه بهترين و كامل ترين نيّت در عبادت و طاعت اين است كه طاعت و عبادت فقط و فقط براى جلب خشنودى حق انجام گيرد و از شائبه طمع به بهشت و ترس از عذاب پاك باشد.
حضرت سجاد عليه السلام مى فرمود: دوست ندارم خدا را براى رسيدن به بهشت و يا دورى از جهنم عبادت كنم، عرضه داشتند: پس هدف شما از عبادت چيست؟
فرمود:
لِما هُوَ اَهْلُهُ بِاَياديهِ عَلَىَّ وَاِنْعامهِ.

بخاطر اين كه او سزاوار پرستش و عبادت است، آرى او كه نعمت هاى گوناگون به من داده، و مرا از عنايت و لطفش بهره مند ساخته.
اين است آن نيّت كامل و جامع، اين است آن نيتّى كه قلب اولياء الهى راتسخير كرده بود، اين است آن نيّتى كه مورد پسند و قبول حضرت محبوب است.
در باب اينچنين نيّت، در حديثى كه از حضرت صادق عليه السلام در كتاب«مصباح الشريعه»روايت شده مى خوانيم:
صاحِبُ النَّيَّةِ الصّادِقَةِ صاحِبُ الْقَلْبِ السَّلِيمِ،لِاَنَّ سَلامَةَ الْقَلْبِ مِنْ هَواجِسِ الْمَحْظُوراتِ بِتَخْلِيص النَّيَّةِ لِلّهِ فِى الْاُمُورِ كُلّها، قالَ اللّهُ تَعالى:يَوْمَ لايَنفَعُ مالٌ ولابَتُونَ اَلاّ مَنْ اَتَى اللّهَ بِقَلْب سَليم:

آن كه از نيّت پاك و صادقانه بهره مند است، داراى قلب سليم است، زيرا سلامت قلب از خاطرات زشت، محصول نيت پاك و خالصانه، در تمام شئون حيات براى خداست.

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.