سبک زندگی را از نهج البلاغه بیاموزیم (10)

وَ قالَ عَلَيْهِ السَّلامُ لاِبْنِهِ الْحَسَنِ عَلَيْهِمَا السَّلامُ: لاتَدْعُوَنَّ اِلى مُبارَزَة، وَ اِنْ دُعيتَ اِلَيْها فَاَجِبْ، فَاِنَّ الدّاعِىَ اِلَيْها باغ ، وَ الْباغِىَ مَصْـرُوعٌ.
حکمت ۲۳۳ نهج البلاغه

كسى را به ستيز دعوت مكن، اما اگر تو را به مبارزه دعوت كردند، براى دفاع از خود، جنگ را قبول كن. زيرا شخص ستيزه جو، ستمگر است، و ستمگر بر خاك مى ‏افتد و مغلوب مى‏ شود.
يكى از افتخارات فراوان اسلام، اين است كه در دستورات آن هيچگاه دعوت به ستيزه وجود ندارد. زيرا اسلام، دين صلح و صفا و آشتى است، و قادر است كه تمام مسائل را با منطق قوى و دلايل روشن و محكم خود حل كند. و بخاطر همين برخوردارى از منطق و دليل است كه هيچگاه پيغمبر(ص) و ائمه معصوم(ع) لازم نمى‏ ديدند كارها را با زور پيش ببرند، و رفتار جنگ طلبانه داشته باشند و جنگى را شروع كنند.
در جنگهاى صدر اسلام، هيچگاه حضرت محمد(ص) و مسلمانان براى جنگ پيشقدم نمى ‏شدند و به جنگ كسى نمى‏ رفتند. بلكه اين دشمنان اسلام بودند كه يا بطرف مسلمانان لشكر كشى ميكردند، يا آنقدر به آزار و اذيت و شكنجه مسلمين مى‏ پرداختند كه آنها هم براى دفاع از خود ناچار از جنگيدن مى‏ شدند.
دليل اينكه اسلام، پيشقدم شدن در جنگ و جنگ ‏طلب بودن را جايز نميداند. اين است كه هر كس جنگ‏ طلب باشد، و با برپاكردن جنگ به كشتار و تجاوز دست بزند، «ستمگر» است. و ستمگر نيز، سر انجام بر خاك مى ‏افتد و مغلوب ميشود. پس اسلام، هرگز دستور جنگ ‏طلبى نمى ‏دهد، چون هرگز نميخواهد پيروانش ستمگر باشند.

اما همان اندازه كه اسلام، مسلمانان را از جنگ ‏طلبى بر حذر ميدارد، به همان اندازه هم، هر مسلمانى را موظف ميسازد كه در برابر جنگ طلبها، از خود دفاع كند. زيرا دفاع نكردن در برابر جنگ طلبها، دليل خوارى و زبونى است، و اسلام هرگز نميخواهد كه پيروانش خوار و زبون باشند و به ديگران اجازه دهند که به كشتار و تجاوز بپردازند.
به همين دليل است كه امام عليه ‏السلام نيز مى ‏فرمايد كه مسلمانان نبايد جنگ طلب باشند، اما اگر جنگى به آنها تحميل شد، بايد بهر قيمتى كه هست از خود دفاع كنند و حتى «با چنگ و دندان به جهاد برخيزند و به زمزمه ‏هاى شوم صلح و سازش اعتنا نكنند».

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.