سبک زندگی را از نهج البلاغه بیاموزیم (8)

وَ لاتَکنْ عَبْدَ غَیرِک وَ قَدْ جَعَلَک اللّهُ حُرّاً
نامه ۳۱ نهج البلاغه
بنده ديگرى مباش، كه خدا، تو را آزاده آفريده است.
خداوند، انسان را به صورت موجودى «آزاد»، و داراى شخصيت و عزت نفس آفريده است. به او عقل و شعور، نيروى درك و دريافت و قدرت اراده بخشيده است، تا انديشه خود را به كار اندازد، از نيروى بدنى خود استفاده كند، و با قدرت فكر، و تن دادن به كار و تلاش، در كمال آزادى و سربلندى، زندگى شرافتمندانه ‏اى را دنبال كند.
در آفرينش خدا، هيچ انسانى از ديگرى برتر و باارزش‏تر، يا كمتر و بى ‏مقدارتر نيست؛
بنابر اين، هيچ انسانى حق ندارد كه ديگران را بنده خود سازد،
و هيچ انسان هم حق ندارد خود را به صورت بنده ديگران در آورد؛
زيرا بندگى، تنها در برابر خداوند متعال شايسته است، و جز خدا، هيچكس شايسته آن نيست كه انسانى، در برابرش، خود را دچار ذلت و زبونى كند و مانند بنده ناتوان و بي مقدارى ظاهر شود.
البته كسى كه عزت داشته باشد، و ارزش انسانى خود را بشناسد، به آزادى گرانقيمتى كه خداوند به او ارزانى داشته، احترام خواهد گذشت. چنين فردى، هميشه به نيروى فكر و قدرت كار و تلاش خود متكى خواهد بود، به آنچه در يك زندگى شرافتمندانه نصيبش ميشود قناعت خواهد كرد، و در نتيجه، همواره سربلند و آزاد خواهد زيست.
اما افراد ذليل و بى شخصيتى هم پيدا مى‏ شوند، كه به خاطر مال دنيا، در برابر ثروتمندان يا صاحبان مقام و قدرت، به زانو مى‏ افتند، سر تعظيم فرود مى‏ آورد، و بصورت بنده‏ اى ذليل و بى ارزش ظاهر مى‏ شوند، تا شايد از ثروت و مقام آن افراد بهره‏ اى ببرند و بيش از حد لياقت خود، مال و مقامى بدست آورند.

امام عليه ‏السلام، اينگونه افراد را نكوهش مى‏ كند و به همه مسلمانان هشدار مى‏ دهد كه: مبادا آزادى و ارزش انسانى خود را، كه خداوند به شما ارزانى داشته است، پايمال كنيد و به طمع مال و مقام، در برابر انسانى همچون خودتان، بندگى كنيد، زيرا خداوند، همه انسانها را آزاد و يكسان آفريده است.

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.