اگر نهضت الهی غیر الهی شود کدام سنت الهی جاری می‌شود؟

استاد شهید مرتضی مطهری:

* نهضت خدايى بايد براى خدا آغاز يابد و براى خدا ادامه يابد و هيچ خاطره و انديشه غير خدايى در آن راه نيابد تا عنايت و نصرت الهى شاملش گردد، و اگر نه، باد غيرت خدايى به صد خار پريشان‌دلش مى‏‌نمايد.

* آن كه نهضت خدايى آغاز مى‏‌كند بايد جز به خدا نينديشد، توكلش بر ذات مقدس او باشد و دائما حضور ذهنى داشته باشد كه در حال بازگشتن به اوست...

* پاك نگه داشتن انديشه و نيت در مراحل نفى و انكار كه همه سرگرميها درگيرى با دشمن بيرونى است، آسان‏‌تر است.

* همین كه نهضت به ثمر رسد و نوبت سازندگى و اثبات - كه ضمنا پاى تقسيم غنائم هم در ميان است- برسد، حفظ اخلاص بسى مشكل‌تر است.

* قرآن كريم در سوره مائده- كه آخرين سوره يا از آخرين سوره‏ هاى قرآن است و بالاخره در دو سه ماه آخر عمر رسول اكرم نازل شده است و زمان، زمانى است كه مشركين يكسره به زانو درآمده‌اند و خطرى از ناحيه آنها اسلام را تهديد نمی‌كند اعلام خطر می‌کند که:

* تاكنون از دشمن مى‌ترسيديد كه ريشه شما را بركنَد، اكنون نگرانى از آن ناحيه منتفى است، اكنون نگرانى از ناحيه من است، از اين پس از كافران و دشمنان خارجى نترسيد، از من بترسيد كه در كمين شما هستم:
«اليوم يئس الذين كفروا من دينكم فلا تخشوهم و اخشون‏»

*يعنى چه؟ يعنى جامعه اسلامى از اين پس از درون خود تهديد مى‏‌شود كه راه انحراف از مسير خدايى اخلاص پيش گيرد و خدا را فراموش كند*سنت لايتغير خداست كه هر ملتى كه از درون و از جنبه اخلاقى تغيير كند و عوض شود، خداوند متعال سرنوشت آنها را تغيير دهد.

# نهضتهاى اسلامى درصد ساله اخير، صفحات ۹۴-٩٣ (با تلخیص)

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.