فرصت زندگی برای افزایش حسنات و عذرخواهی از گناهان

  شرح حدیثی از پیامبر اعظم(صلی الله علیه و آله و سلم) توسط رهبرمعظم انقلاب
ادامه مطلب

اگر می‌خواهیم‌ از نابسامانیها نجات پیدا کنیم و ضربه بر پیکر اسلام ‌وارد نشود...

 اگر می‌خواهیم دین صحیح داشته باشیم، اگر می‌خواهیم از فقر رهایی یابیم، اگر می‌خواهیم از مرض نجات پیدا کنیم، اگر می‌خواهیم عدالت در میان ما حکمفرما باشد،
ادامه مطلب

راهکاری بسیار عالی برای محاسبه نفس، خودسازی ، اصلاح عیوب و رسیدن به سعادت حقیقی در دنیا و آخرت

  اما در مساله محاسبه، آنچه بیش از همه اهمیت دارد ، نقش حساب كشیدن از خویش است ؛ اگر كار خوبى انجام داده ‏بودیم ، خدا را شكر كنیم و توفیق ادامه آن را بخواهیم و اگر قصور ورزیده بودیم،استغفار کنیم و به فكر ترک آن بیفتیم.
ادامه مطلب

ریاست مرد بر خانواده، حکمی در راستای حاکمیت است نه تحکم

    مرد در خانه تنها بر اساس مصالح، حق فرمان‌دادن دارد؛ اساسا حق تحکم حتی به پیامبر(ص) هم داده نشده است
ادامه مطلب

دستگیری عناصر خودسر توسط نیروهای کمیته

 حجتالاسلام احمد سالک در گفتگو با پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی درباره سوءاستفاده جریان‌های سیاسی از عناصر خودسر با هدف تخریب نیروهای انقلابی گفت:
ادامه مطلب

نهضت امام حسین(ع) هر سال يک پيروزى جديد به دست مى‌آورد

  اگر ما مبارزه حسين بن على عليه السلام را با لشكريان يزيد و ابن زياد از جنبه نظامى، يعنى از نظر ظاهرى و صورى، در نظر بگيريم امام حسين(ع) شكست خورد و آنها پيروز شدند؛ اما اگر ماهيت قضيه را در نظر بگيريم، فكرى و اعتقادى است، يعنى حكومت يزيد سمبل جريانى بود كه مى‌خواست فكر اسلامى را از بين ببرد و امام حسين(ع) براى احياى فكر اسلامى جنگيد، در اين صورت بايد ببينيم آيا امام حسين(ع) به مقصودش
ادامه مطلب

چگونه بفهمیم که عبادت ما، «عبادت» است نه «عادت»؟

  اخلاق معنایش این است که انسان اراده خودش را بر عادات و بر طبایع خود غلبه بدهد؛ یعنی اراده را تقویت کند به طوری که اراده بر آنها حاکم باشد. 
ادامه مطلب

حماسه‌ای که امام زین العابدین (ع) در مجلس یزید آفرید

    در شام نماز جمعه است. ناچار خود یزید باید...
ادامه مطلب

عاقبتی همچون بنی‌اسرائیل

  وقتی امام حسین علیه‌السلام با «عبدالله بن عمر» روبه‌‏رو شد و او امام را نصیحت کرد! حضرت در پاسخ او فرمودند:    «یَا أَبَا عَبْدِ الرَّحْمَنِ! أَ مَا عَلِمْتَ أَنَّ مِنْ هَوَانِ الدُّنْیَا عَلَى اللَّهِ تَعَالَى أَنَّ رَأْسَ یَحْیَى بْنِ زَکَرِیَّا أُهْدِیَ إِلَى بَغِیٍّ مِنْ بَغَایَا بَنِی إِسْرَائِیلَ»
ادامه مطلب

دیدگاه شهید مطهری در مورد افراط و تفریط

   افراط و تفریط: یکی دنبال سلیقه عوام است و دیگری از اسلام سخاوتمندانه مایه می‌گذارد
ادامه مطلب

پاسخ به یک ایراد در مورد «انْ شاءَ الله»

   پاسخ به یک ایراد در مورد «انْ شاءَ الله»: این عبارت بر خلاف آنچه عده‌ای می‌گویند نشانه تردید یک مسلمان نیست، نشانه توحید اوست
ادامه مطلب

چرا عزاداری برای امام حسین(ع) پس از چهارده قرن؟

  پیشوایان دین از زمان پیغمبر اکرم(ص) و زمان ائمه اطهار علیهم السلام دستور اکید و بلیغ داده ‏اند که باید نام حسین بن علی(ع) زنده بماند، باید مصیبت حسین بن علی(ع) هر سال تجدید بشود، چرا؟ بحث در این «چرا» است.
ادامه مطلب

در روز هفدهم شهريور۵۷ رهبرامعظم نقلاب در كدام شهر بودند ؟

  این، نکته خیلی قابل توجّهی است که امروز مثل آیینه‌ای، همه عبرتها را به ما درس میدهد. کسی که روزنامه‌های آن وقت و اظهارات مسؤولان رژیم ستمشاهی را مطالعه میکرد، میفهمید که اینها میخواهند کسانی را که در مقابل آنها هستند و مبارزه میکنند، از هم جدا کنند. عدّه‌ای را که طرفداران و علاقه‌مندان مخلص امام بودند و راه امام را علناً اظهار میکردند، به
ادامه مطلب

آیا مستضعفین، بدون ظرفیت‌یافتن می‌توانند وارث زمین بشوند؟

  آیا مستضعفین بدون آماده‌شدن و ظرفیت‌یافتن، می‌توانند ائمۀ زمین و وارثین ثروت و قدرت زمین قرار بگیرند؟!
ادامه مطلب

دو تذکر مهم شهید مطهری به اهل منبر

  عظمت کربلا به جنبه معنویت و روحانیت آن است نه فاجعه بودن آن / قهرمانان اصلی کربلا سیدالشهداء(ع) و یاران ایشان‌اند نه شمر و ابن زیاد!
ادامه مطلب