چرا رهبر معظم انقلاب همیشه امیدوار هستند؟

   و (بیاد آور) هنگامى كه به مؤمنان مى‏ گفتى: آیا شما را كفایت نمى ‏كند كه پروردگارتان شما را به سه هزار فرشته‏ فرود آمده یارى كند؟
ادامه مطلب

نماز امروز را فراموش نکنیم

  روز یکشنبه بود و همه مردم در مسجد جمع شده بودند. رسول خدا صلوات الله علیه و آله فرمود: مردم؛ كدامیك از شما می‌خواهید توبه كنید؟ همه گفتند: رسول خدا؛ همه ما می‌خواهیم ...
ادامه مطلب

حد و مرز خوش‌اخلاقی و خوش‌رفتاری با دیگر انسان‌ها چیست؟

  حد و مرز خوش‌رفتاری در قوانین اخلاقی اسلام، و سیره پیامبر(ص) و اهل‌بیت تا جایی است که اساس دین و امنیت اجتماعی مؤمنان مورد تعرض مخالفان و هنجار شکنان قرار نگیرد.
ادامه مطلب

فرق تمایل بد با تمایل خوب چیست؟

  می‌دانید دعوای خدا با انسان سرِ چیست؟ می‌دانید دین کجا با آدم مشکل پیدا می‌کند و آدم کجا با دین مشکل پیدا می‌کند؟ دین به آدم می‌گوید: قسمت‌های قشنگ تمایلات خودت را پاسخ بده؛ چرا تمایلات بی‌ارزشت را پاسخ می‌دهی؟! اینجاست که بحث 
ادامه مطلب

خیلی از دین گریزی ها به جهت سوء تفاهم در شناخت دین است

  اکثراً نمی‌دانند که گناه واقعاً به ضرر فرد و جامعه است و ترک گناه، به نفع خودمان است.
ادامه مطلب

کار مسئول بی‌تقوا، اثری در حل مشکلات ندارد

  هیچوقت اسیر دوگانه‌ی تعهد و تخصص را نشوید؛ تعهد و تخصص دوگانه و متزاحم و متناقض و متضاد نیستند، تعهد لازمه به ثمر نشستن تخصص است وگرنه کار متخصصِ بی‌تعهد بی‌نتیجه است، کم نتیجه است، کم تاثیر است، آن برکت و تاثیر عمیق را ندارد.
ادامه مطلب

پرسش جالب شهید مطهری از مردان طالب همسر دوم!

  در فقه اسلامی می‌گویند: «اگر بیم داری که استعمال آب برای بدنت زیان دارد وضو نگیر»، «اگر بیم داری که روزه برایت زیان دارد روزه نگیر». این دو دستور در فقه اسلامی رسیده است. شما افراد بسیاری را می‌بینید که می‌پرسند: می‌ترسم آب برایم زیان داشته باشد، وضو بگیرم یا نگیرم؟ می‌ترسم روزه برایم ضرر داشته باشد، روزه بگیرم یا نگیرم؟ البته این پرسشها
ادامه مطلب

عارف ناشناخته

 می خواهم در مورد عارف ناشناخته، آیت الله میرزا علی اکبر مرندی كمي بگويم؛يكي از ارادتمندان ايت الله بهجت نقل مى کند: «بنده بعد از نماز خدمت آیت الله بهجت رسیدم. عرض کردم: حضرت عالى، آقاي مرندى را مى شناسید؟ فرمودند: کدام مرندى؟میرزا على اکبر آقا؟ عرض كردم بله، گفتند چطور مگر، چى شده؟  گفتم: سلام رساندند و فرمایشاتى داشتند که باید خدمتتان عرض کنم. گفتند: سلام ایشان یک دنیابراى
ادامه مطلب

رمی جمرات در ماه صیام

  شاید بتوان عبادت‌های دیگر مانند نماز و روزه را نیز از بُعدی با حج مقایسه نمود. به این معنا که هر بخش از اعمال این فرایض، شباهت‌هایی با اعمال و مناسک حج دارند و در تمثیلی می‌توان گفت نماز و روزه هم مثل حج دارای احرام، سعی، طواف و ... هستند. در این نوشتار کوتاه درصدد هستیم پاره‌ای از مشابهت‌ها و نقاط مشترک بین روزه و حج را بیان کنیم:
ادامه مطلب

چهارده دلیلی که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نماینده دوره اول مجلس شورای اسلامی، در خرداد ۱۳۶۰ برای عدم کفایت سیاسی بنی صدر اقامه کردند:

  چهارده دلیلی که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نماینده دوره اول مجلس شورای اسلامی، در خرداد ۱۳۶۰ برای عدم کفایت سیاسی بنی صدر اقامه کردند:
ادامه مطلب

روایتی شنیدنی درباره شب قدر

    طبق روايـتـى كـه مـرحـوم مـحـدّث قـمـى نـقـل مـى كـنـد، سـؤال كردند كه كدام يك از اين سه شب ـ يا دو شب بيست و يكم و بيست و سوم ـ شب قدر است؟ در جـواب فـرمودند: چقدر آسان است كه ...
ادامه مطلب

گناه یعنی «خلاف منافع خودمان، رفتارکردن»

  وقتی ما گناهی انجام می‌دهیم، به‌طور طبیعی باید اثر آن کار را ببینیم، اما وقتی توبه می‌کنیم، خداوند جلوی اثرِ این گناه را می‌گیرد. کسی که گناه می‌کند، مثل کسی است که دارد با چاقو یا ساتور، دست یا انگشت خودش را می‌بُرد و به خودش لطمه می‌زند. توبه هم مثل این است که انگشت خودت را قطع کرده‌ای و به خدا می‌گویی «خدایا درستش کن!»
ادامه مطلب

سه دلیل برای این‌همه اصرار خدا به گناه‌نکردنِ ما

  چرا اشتباه یا خطایی که به ضرر خودمان است، خداوند اسمش را «گناه» گذاشته، آن را به «فرمان دینی» تبدیل کرده و برایش ثواب و عقاب قرار داده است؟ این کار کار خدا علاوه بر اینکه این نشان‌دهندۀ شدت محبت خدا به بندگان است؛ می‌توان چند دلیل برایش ذکر کرد:
ادامه مطلب

دٍلال چیست ؟

  توصیه هایی از مرحوم آيت الله كشميري (ره) براي بهره مندی هرچه بیشتر از ضیافت الله 
ادامه مطلب

عجیب‌بودن موضوع «گناه» در چیست؟

  آیا موضوع گناه و توبه، شدت محبت خدا به بندگانش را نمی‌رساند؟!
ادامه مطلب