اسناد حضور امام حسن عسکری(ع) در گرگان موثق و غیرقابل تشکیک است

به نقل از پاسرو؛ آیت الله سید میر تقی حسینی گرگانی در نشست پژوهشی ورود امام حسن عسکری(ع) به جرجان، اظهار داشت: امام عسکری(ع) در یک نیمه روز در حال حیات به گرگان آمده این برگ زرین فرهنگی ماست، گرگان در میان شهرهایی که به اهل بیت(ع) انتصاب دارد پس از کربلا و مکه و .. امتیاز بالاتری دارد.

وی افزود: از محدوده سورک به این طرف جرجان نام داشت، جرجان محدوده بزرگی را در بر می گرفت و معنایش این نیست که محدود به قسمت گنبد است یکی از آقایانی که در ارتباط با یحیی ابن زید مطلب نوشته دوزجان را با گرگان اشتباه گرفته است دوزجان یک اصطلاح افغانی بوده است.

آیت الله حسینی گرگانی خاطرنشان کرد: مرحوم قاضی نورالله شوشتری صاحب الحاق الحق جزو محدثین بزرگی است که کتاب دو جلدی با عنوان مجالس المومنین دارد که در بخشی از آن شهرهایی که منسوب به اهل بیت(ع) هستند را نام می برد در آنجا ایشان آورده است گرگان به طوس  تقدم دارد چرا که امام در زمان حیات خود نصف روز از سامرا به اینجا آمده اند.

این استاد حوزه و دانشگاه از دیگر اسنادی که ثابت می کند امام حسن عسکری(ع) به گرگان آمده اند را عرضه ی تفسیر منسوب به حضرت توسط گرگانیان بیان کرد و افزود: محمدبن قاسم مفسر استرآبادی که استاد شیخ صدوق است تفسیر منصوب به امام عسکری(ع) را به تقریر درآوردند بنابراین در این مسئله جای اشکالات سندی وجود ندارد.

وی تصریح کرد: افرادی که روایات تاریخی حضور امام حسن عسکری(ع) را قبول ندارند به منابع ضعیف تاریخی رجوع می کنند.

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.