نقش بهائيت در فشارهاي عليه ايران

پایگاه جامع فرق، ادیان و مذاهب_ به گزارش خبرگزاری مهر، دبیر ستاد حقوق بشر در بخشی از سخنان خود در شورای حقوق بشر سازمان ملل نگاه برخی از کشورهای غربی به موضوعات داخلی ایران از جمله حقوق اقلیت‌ها را متناقض و در عین حال سوال برانگیز دانست.
محمدجواد لاریجانی که روز جمعه درظرفیت رئیس هیأت عالی رتبه حقوق بشری ایران گزارش دوره‌ای بررسی جهانی کشورمان را ارائه کرد با اشاره به حساسیتی که برخی کشورهای غربی نسبت به فرقه بهائیت در ایران دارند گفت: «من تعجب می‌کنم و همیشه این سوال برایم مطرح است که این کشورها، اینقدر که نگران این اقلیت هستند چرا نگران اکثریت ملت ایران که تحت شدیدترین تحریم‌های غیر انسانی همین کشورها قرار دارند، نمی‌شوند؟»
وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده است که بهائیت، براساس قانون اساسی خود جزء اقلیت‌های مذهبی مانند کلیمی، مسیحی، آشوری، زرتشتی و ... محسوب نمی‌شود گفت: «با این همه این کشورها مرتبا از این فرقه به عنوان اقلیت مذهبی یاد می‌کنند و سعی دارند القاء کنند که آن‌ها در شرایط سختی به سر می‌برند. حال آنکه جمهوری اسلامی ایران با بهائیان مثل شهروندان دیگر رفتار می‌کند و آنان از حقوق شهروندی برخوردارند. آنها افراد متمکن و ذی نفوذی هستند و هم در مدارس و هم در دانشگاه‌های کشور تحصیل می‌کنند و البته اگر جرمی مرتکب شوند بدون آنکه ربطی به بهایی بودن آن‌ها داشته باشد، تحت پیگرد قرار می‌گیرند».
دبیر ستاد حقوق بشر در ادامه گفت: «این در حالی است که دانشجویان ایرانی در همین کشورهای حامی اقلیت فرقه بهایی با تحریم مواجه شده و قادر به ادامه تحصیل نیستند». لاریجانی در ادامه گفت: «خوب است این کشورها که اینقدر سنگ بهائیان را به سینه می‌زنند، این موضوع را هم در نظر بگیرند که دانشجویان ایرانی هم اکنون به بهانه تحریم، امکان دسترسی به دوره‌های آموزش عالی در رشته‌های خاص از جمله رشته‌های فیزیک اتمی، رشته‌های مرتبط با آن و فناوری‌های پیشرفته را ندارند و به تازگی یکی از همین کشورهای اروپایی مانع از ادامه تحصیل برخی از دانشجویان ایرانی شده است».

پیام سیستم

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.