فساد ذاتی و غیر ذاتی!

  بسیاری در کشور معتقدند که ولایت فقیه به دلیل جایگاه حقوقی خود مسئول تمام مظالم و مفاسد واقع در جامعه است و یا احیانا میتواند و باید از آنها جلوگیری نماید؛ متن ذیل پاسخی است بر مدعای بالا.

دیپلماسی و رفتار سیاسی در اسلام (2)

  در این مقاله، اهداف و ابزار دیپلماسی مورد بررسی قرار گرفته و تأمین سعادت و کمال از رهگذر استقرار صلح و امنیت جهانی و همچنین استقرار عدالت اجتماعی و تأمین منافع ملی مسلمانان از مهم ترین اهداف دیپلماسی اسلامی تلقی گردیده است. در بحث از ابزارهای دیپلماسی به طرح این مقوله در سه حوزه اصلی: سیاسی ـ فرهنگی، اقتصادی و نظامی پرداخته و تلقی اسلامی از این ابزارها را بحث کرده است.

دیپلماسی و رفتار سیاسی در اسلام (1)

  مقاله حاضر پژوهشی است که به منظور تهیه متن درسی برای درس «دیپلماسی و رفتار سیاسی در اسلام» مقطع کارشناسی علوم سیاسی در دانشگاه باقرالعلوم(ع) انجام شده است. پرسش اساسی پژوهش این است که آیا می توان از دیپلماسی اسلامی سخن گفت؟ اصول، مبانی و ویژگی های این دیپلماسی چیست؟ از پرسش های مزبور در سه بخش و طی فصول متعددی بحث شده است. قسمت نخست این پژوهش که در این شماره فصلنامه تقدیم می

نقدی بر سخنرانی اخیر سعید حجاریان

  آنچه سعید حجاریان در سخنرانی اخیر خود بیان کرده قرائتی ساده تر و البته صریح تر از همان چیزی است که دو دهه ی قبل در کتاب "از شاهد قدسی تا شاهد بازاری " بیان نموده است. سکولاریزه کردن نظام فقهی شیعه و استحاله ی جمهوری اسلامی به دولت مدرن عرفی، همه ی آن چیزی است که حجاریان دستور کار اصلاح طلبان میداند.

نکات اخلاقی از محضر امام خمینی(ره)

  «[خداوند] فرموده است که: «سابقین را ما امتحان کردیم تا اینکه معلوم بشود که کی مؤمن است و کی منافق.» همه گروه ها، همه مردمی که در این مملکت یا در رأس امور هستند، یا در بازار هستند، یا در کشاورزی هستند، در کارخانه ها هستند، یا گروهکهای مفسد هستند، همه بدانند که در محضر خدا هستند و در معرض امتحان.

سیاست و حکومت در اسلام از دیدگاه استاد مطهری

  استاد مطهری همچنان که در بسیاری از مسائل مورد نیاز خود، نظریه پردازی کرده به مسائل سیاست و حکومت در اسلام نیز پرداخته و نکات اساسی و مهمی را در این زمینه، بیان داشته است. از آنجا که این نظریات در آثار استاد، ‌به صورت پراکنده است. لذا نویسنده در این مقاله سعی در جمع آوری و توصیف آن ها کرده تا گامی در جهت شناسایی یکی دیگر از جنبه های علمی استاد، یعنی نظریه سیاسی ایشان که مورد غفلت قرار

نظریه حکومت از دیدگاه شهید مطهری

  علامه شهید مرتضی مطهری یکی از متفکران بزرگِ طرفدار دیدگاه ولایت انتصابی فقیه است. این متفکر بزرگ گرچه فرصت کافی برای طرح مستقل، منسجم ومستوفای ولایت فقیه را پیدا نکرد، امّا با این حال، بحث های پراکنده و مختصری که در مناسبت های مختلف در این باره عرضه کرده، بسیار جامع، روشنگر، روزآمد و راه گشاست.

تقدم ولایت بر قانون و عدالت و حقّ

  در حکومت مبتنی بر ولایت، بسیاری دانسته یا نادانسته در قالب های دینی یا عوام پسندانه به مقابله با ولایت می پردازند. در این بین عدالت یکی از مواردی است که هماره در طول تاریخ مستمسکی برای مواجهه با ولایت بوده است.

کنکاشی در بیانات رهبری در باب سترونی تمدن غربی؛ غرب مدرن؛ از نوزایی تا نازایی

  قاطبه‌ی غربیانی که نام فیلسوف را از قرن بیستم به بعد بر خویش نهاده‌اند، استراتژیست‌های تئوریزه‌کردن سلطه‌ی ابرقدرت‌ها بر خلق خدایند.

نظام انقلابی امت و امامت در اندیشه رهبر انقلاب

  حفظ و رعایت هر دو رویه ولایت مستلزم وجود یک قدرت متمرکز و مسلط است که در حقیقت، واحد تبلوریافته‌ای از همه عناصر مثبت و سازنده اسلام باشد (امام) و نیز رابطه‌ای عمیق و نیرومند، همه آحاد امت را به امام یعنی محور اساسی فعالیت و نشاط عمومی جامعه، پیوند زند.

دخالت استعمار در ايران از عوامل اصلي بروز مشروطيت بود

  جنبشهاي اجتماعي نمي‌تواند يك علت داشته باشند ويامحدود باشد به يك عامل. مجموعه سلسله‌ عوامل با يكديگر تبديل به علل به وجود آورده جنبش مي‌شود و با فراهم شدن بستر اجتماعي، آن واقعه تحقق مي يابد. علل بوجود آورنده جنبش مشروطه را معمولا به عوامل داخلي و خارجي تقسيم بندي مي‌كنند

امام و انقلاب مشروطیت ایران

  امام خمینی(ره) در خصوص آفتها و کجرویهایی که می توانند به عنوان خطرات جدی انقلاب اسلامی را تهدید نمایند، هشدار داده و با توجه به تشابهات فراوان انقلاب مشروطیت با انقلاب اسلامی، همه جا، حادثه تاریخی مشروطیت را به عنوان شاهدی بر گفتار خود، مثال زده اند.

اهمیت مطالعه تاریخ معاصر و دغدغه‌های رهبر انقلاب

  مروری بر رهنمودهای رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی در طول این سال‌ها به خوبی حکایت از دغدغه ایشان نسبت به مطالعه تاریخ و نگرانی از غفلت نسل جوان نسبت به این مهم، بالاخص مطالعه تاریخ دو سده اخیر دارد.

جلوه هایی از کارآمدی نظام جمهوری اسلامی در پرتو ولايت فقیه بخش سوم

  در تحليل کارآمدي نظام جمهوري اسلامي، هم بايد به اهداف توجه کرد و هم به ابزارها و امکانات دستیابی به آنها. همچنين افزون بر مقتضيات، بايد به موانع يک نظام سياسي در نيل به آن هدف نيز توجه کرد. 

جلوه هایی از کارآمدی نظام جمهوری اسلامی در پرتو ولايت فقیه بخش دوم

  در حکومت اسلامی انتقاد از حاکمان نباشد،باعث تضعیف نظام می شود