کلمه ولايت مطلقه در عصر پيامبر اکرم(صلّى‌الله‌عليه‌وآله)

  کلمه ولايت مطلقه در عصر پيامبر اکرم(صلّى‌الله‌عليه‌وآله) به اين معنى استعمال شده است که اگر رسول اکرم(صلّى‌الله‌عليه‌وآله) شخصى را به انجام کارى امر کنند، انجام آن حتى اگر از سخت‏ترين کارها هم باشد بر آن فرد واجب است، به‌طور مثال اگر پيامبر(صلّى‌الله‌عليه‌وآله) به کسى دستور خودکشى بدهند. آن فرد بايد خود را به قتل برساند.

جدیدترین اثر "آیت‌الله اراکی" درباره" حکومت دینی" منتشر شد

  این کتاب، بخشی از مقالات آیت الله محسن اراکی، از اساتید درس خارج حوزه علمیه قم است که در مقولۀ حکومت اسلامی و مبانی نظری آن در کنفراس‌های مختلف علمی در لندن ایراد شده است. نظر به اهمیت موضوع حکومت در اسلام، وی سعی کرده است با بهره‌گیری از ادلّۀ عقلی و نیز نقلی، مبانی حکومت در اسلام را تبیین کند.این کتاب، بخشی از مقالات آیت الله محسن اراکی، از اساتید درس خارج حوزه علمیه قم است که

فقه و تمدن سازی، ولایت فقیه و مدینه انتظار

  فرضیه تحقیق این است که «فقه حکومتی»، تمدن ساز است و ولایت فقیه در عصر غیبت با محقق ساختن آن به تمدن سازی و طراحی مدینۀ انتظار می پردازد. طراحی فقه مضاف ناظر به نظامات اجتماعی از الزامات تحقق فقه حکومتی است و با اثبات این نکته، فرضیات رقیب نقد می شوند؛ چرا که فرضیات رقیب _ که مدعی است فقه و تمدن از یکدیگر بیگانه اند یا حداکثر نقشی که فقه در رویارویی با تمدن ایفا می کند، نقش

رویکرد ولایت فقیه، رویکردی تمدن ساز است

  دکتر ادریس هانی، ولایت فقیه را رویکردی کاملا تمدن ساز و ناظر به نیازهای فردی ، اجتماعی ، فرهنگی و سیاسی جامعه دانست.

انقلاب اسلامی و عصر امام خمینی(ره)

  حضرت امام، بتهای ظاهر و باطن را شکست و با انقلاب اسلامی، خانۀ حقیقی را بنیان نهاد که کعبه دلهای ناس است، امّ القراست، بیت عتیق است و اسوۀ قیام ناس که نه شرقی است و نه غربی.

وظيفه‎ اصلي ولیّ فقیه در نظام جمهوری اسلامي چيست؟

  «اهمّیّت این مجلس عظیم‌الشّأن، ناشی از عظمت مسئولیّتی است که بر دوش منتخب آن نهاده شده است. این مسئولیّت در یک جمله: حراست دقیق و همه‌جانبه از هویّت اسلامی و انقلابی نظام حاکم بر کشور و هدایت دستگاه‌های درهم‌تنیده‌ی این نظام به سمت هدفهای والا و عالی‌قدر آن است. ۹۵/۳/۱»

علامه مصباح یزدی در دهه 60 و دفاع تمام عیار از ولایت فقیه و امام خمینی (ره)

  به تعبير ديگر، اگر «وجوب تقليد غير مجتهد از مجتهد» را حكمى شرعى و تعبّدى (در مقابل حكم عقلى) بينگاريم، از آنجا كه استنباط احكام شرعى از كتاب و سنّت فقط براى مجتهد مقدور است، حكم مذكور را تنها شخص مجتهد در ...

وظیفه‌ اصلی ولیّ فقیه در نظام جمهوری اسلامی چیست؟

  خبرگان به‌عنوان نمایندگان تخصصی مردم بر وجود و استمرار شرایط ولی فقیه نظارت می‌کنند. شرایطی که در اصل ۱۰۹ قانون اساسی هم به آن تصریح شده است. از این رو، مجلس خبرگان، ضامن استمرار اهداف حاکمیت اسلامی در قالب سازوکار کلان مدیریتی نظام جمهوری اسلامی خواهد بود.

فهرست مقالات ولایت فقیه

  "یا ایهاالذین امنوا اطیعوا اللّه و اطیعوا الرّسول و اولی الامر منکم..." سوره نسا/ 59 اسلام به عنوان یک مذهب و مکتب الهی در اعماق قلب و روح اقشار مختلف جامعه نفوذ کرده است، به طوری که از یک فرد روستایی تا تحصیلکردؤ دانشگاهی سر تسلیم بر آستانه این دین مبین می گذارند.

وجوه «کارآمدی» در الگوی نظام ولایت فقیه

  «حقانیت» و «کارآمدی» از جمله مسائل مهم پیش روی نظام های سیاسی معاصر است. ولایت فقیه به عنوان نیابت عامّه از امام معصوم علیه السلام در عصر غیبت، در اندیشه و عمل شیعی مطرح است. ولیّ فقیه به دلیل برخورداری از صفات و ویژگی های بنیادینی همچون عدالت و علم به شریعت و به عنوان امتداد نظام امامت، از حقانیت لازم برای اداره ی حکومتی کارآمد برخوردار است. در چند دهه ی اخیر علاوه

روایتهائی جالب از زندگی شخصی آقا

  هیچ کدام از فرزندان «آقا» شغل اقتصادی ندارند و از مشاغل اقتصادی منع شده‌اند. منزل آنها استیجاری و حداکثر یک آپارتمان ۲ خوابه با متراژ ۷۰ تا ۱۰۰متر است و حتی خود آقازاده‌ها هم در گذشته اصرار داشتند که با پیکان تردد کنند و امروز هم همه آنها فقط با ماشین پراید رفت و آمد دارند.  

ممکن است در مورد اصل ولایت فقیه توضیح دهید؟

  در متون و منابع دینی ولایت به دو معنی به کار رفته است 1 ولایت تکوینی 2 ولایت تشریعی ولایت تکوینی:به معنای تصرف در موجودات و امور تکوینی است. روشن است چنین ولایتی از آن خداست، اوست که همه موجودات تحت اراده و قدرتش قرار دارند.

نکاتی از کتاب ولایت فقیه حضرت امام (ره)

  عموم فقها در اثبات نوعی ولایت برای فقهای جامع الشرایط اجملا اتفاق نظر دارند.

شورای رهبری و اصل ولایت فقیه

شورای رهبری چیست و چرا گاهی در کشور، بحث شورای رهبری یا رهبری شورایی مطرح می شود؟ آیا رهبری شورایی یا شورای رهبری با اصل ولایت مطلقه فقیه، سازگار است و یا شورای رهبری، مخالف قانون اساسی است؟

اثبات ولایت فقیه، کوتاه و ساده+ سخنرانی استاد رحیم پور ازغدی پیرامون ولایت فقیه

 در این پست ولایت فقیه را به صورت بسیار ساده و کوتاه از راه ادله عقلی و نقلی اثبات میکنیماین پست برای کسانی که میخواهند با افرادی که با نظام ولایت فقیه مخالف اند بحث کنند بسیار مفید است. حتما بخوانید