دیدگاه علمای اهل سنت در خصوص تحقق شعارسال 96

به گزارش طوبی گلستان؛ علمای اهل سنت سیستان و بلوچستان در گفت و گو با برخی رسانه های بومی استان با بیان اینکه اثری از تحقق شعار سال 96 در کشور دیده نمی شود، عنوان کردند: تکیه بر توان داخلی تنها راه مقابله با بیکاری است.
اثری از تحقق شعار سال 96 در کشور دیده نمی شود
مولوی عبدالمالک  ملکی پور امام جمعه اهل سنت کنارک در گفت و گو با عصرهامون با بیان اینکه شعار سال 96" اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال " تحقق نیافته است، گفت: دولت شاید به این بخش ورود کرده باشد اما در ظاهر اثری از تحقق این شعار در کشور دیده نمی شود.
تحقق شعار سال منوط به مبارزه با دزدی ها و  اختلاس ها است
وی ادامه داد: تحقق این شعار زمانی محقق می شود که دولت جلوی دزدی ها، اختلاس ها، بی بندو باری ها و ناهنجاری ها را بگیرد.
تحقق شعار اقتصاد مقاومتی نیازمند توجه همگانی است
امام جمعه اهل سنت سرباز گفت: تا وقتی به بحث اشتغال و تولید داخلی توجه نشود و ساده ترین اقلام از خارج کشور وارد شود نمی توانیم امیدوار باشیم که در بحث اقتصاد مقاومتی پیشرفت کرده ایم.
مولوی عنایت الله رسولی زاده در گفت و گو با پاپایا، اظهار کرد: امسال مثل سال های گذشته رهبر معظم انقلاب به بر ضرورت توجه به اقتصاد مقاومتی تاکید کردند اما مسئولین نتوانستند تاجایی که باید به شعار اقتصاد مقاومتی: تولید – اشتغال عمل کرده و به آن جامه عمل بپوشانند.
وی افزود: واردات بی رویه و خارج از برنامه ریزی دقیق باعث شد تا نه تنها شاهد بهبود وضعیت اشتغال بوده بلکه هر روز بر جمعیت بیکاران کشور افزوده شود.
امام جمعه اهل سنت سرباز با تاکید بر اینکه ایجاد اشتغال و تکیه بر تولید داخلی موجب پیشرفت بیش از پیش ما می شود، بیان کرد: تا وقتی به بحث اشتغال و تولید داخلی توجه نشود و ساده ترین اقلام از خارج کشور وارد شود نمی توانیم امیدوار باشیم که در بحث اقتصاد مقاومتی پیشرفت کرده ایم.
واردات بی رویه موجب افزایش بیکاری شد
وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب با بینش دقیق و شناخت خوبی که از شرایط کشور دارند سالهاست به این مهم اشاره میکنند که باید بر توان داخلی تکیه زد و با اقتصاد مقاومتی و تولید داخلی به خودکفایی رسید اما بازهم شاهد کم کاری برخی افراد در این بخش هستیم.
رسولی زاده در پایان با تاکید بر اینکه باید همه برای تحقق اقتصاد مقاومتی تلاش کنیم، تصریح کرد: در واقع ما خود این شعار را محقق می کنیم چرا که اگر کالاهای خارجی نخریم و به تولید داخلی بها بدهیم شاهد پیشرفت تولیدات داخلی و بهبود شرایط اشتغال در کشور خواهیم بود.
دولت در تحقق شعار"اقتصادمقاومتي؛ توليد و اشتغال" عملكرد قابل قبولي ندارد
مولوي محمدعلي شهنوازي امام جمعه اهل سنت شهرستان خاش در گفت و گو با تفتان ما با بيان اينكه تحقق اقتصاد مقاومتی از مسائل مورد نیاز کشور است، اظهار كرد: لازمه تحقق شعار سال"اقتصادمقاومتي؛ توليد و اشتغال"، احساس مسئوليت و روحيه انقلابي و جهادي است.
وي با بيان اينكه اقتصاد مقاومتي كليد حل مشكلات و ضامن توسعه است، تصريح كرد: متاسفانه دولت در اجراي طرح هاي اقتصادمقاومتي و شعار سال عملكرد مثبتي نداشته و لذا بايد ضمن توجه به فرمايشات رهبري، مسئله مهم حمايت از توليدات داخلي را سرلوحه كاري خود قرار دهد.
مولوي شهنوازي  با بيان اينكه رهبر فرزانه انقلاب اسلامي همواره بر مسئله اقتصادمقاومتي تاكيد مي فرمايند، افزود: در شعارهاي سالهاي گذشته نيز مقام معظم رهبري بر تحقق اقتصادمقاومتي بسيار سفارش كردند و اين نشان از اهميت اين مسئله دارد.
وي ادامه داد: رهبر انقلاب اسلامي در شعار امسال بر دو ركن اساسي اقتصادمقاومتي كه شامل؛ اشتغال و توليد است بسيار تاكيد فرمودند كه دولت بايد با تكيه بر توان داخلي و حمايت از توليدكنندگان اين مسئله را محقق مي‌كرد كه متاسفانه اقدام قابل لمسي در اين خصوص انجام نشده است.
 بسياري از كارخانه جات در سال 96 تعطيل شدند
امام جمعه اهل سنت شهرستان خاش با بيان اينكه دولت بايد به جاي توجه به توليدات خارجي به توليدات داخل تكيه كند، گفت: آمريكا ناقض برجام بود و مذاكرات هيچ تاثيري در اقتصاد ايران اسلامي نداشت و دولت اگر به جاي اين مذاكرات به اقتصادمقاومتي توجه داشت، قطعاً شاهد رونق اقتصادي در كشور بوديم.
وي خاطرنشان كرد: متاسفانه امسال شاهد تعطيلي بسياري از كارخانه جات و بيكاري جوانان بوديم كه سبب افزايش واردات كالا به كشور شد و بايد با توجه به شعار امسال از ورد كالاهاي قاچاق به كشور جلوگيري مي شد زيرا اين مسئله بزرگترين ضربه را به توليد داخلي مي زند.
مولوي شهنوازي با تاكيد بر اينكه بايد همه مرزهاي ورودي كشور طبق قانون روي كالاهاي قاچاق مسدود شوند، اذعان كرد: دولت بايد به فكر توسعه توليدات داخلي باشد و تنها راه اين مسئله نظارت بيشتر بر ورود كالاهاي قاچاق از مرزهاي كشور است.
وي اظهار كرد: مسئولان بايد به جاي استفاده شعاري از "اقتصادمقاومتي" به فكر تحقق اين مسئله باشند و اين موضوع مهم تنها با مديريت و تعهد انقلابي و عزم ملي اجرايي خواهد شد.
اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال محقق نشده است
امام جمعه اهل سنت هامون گفت: شعار سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال آن گونه که باید محقق نشده است.
مولوی عبدالله حسن زهی در گفت و گو با اوشیدا ابراز کرد: مقام معظم رهبری با انتخاب شعار سال در حقیقت محورهای فعالیت و نیازهایی را که در طول سال باید برطرف شود اعلام کردند.
وی افزود: پس از نامگذاری سال انتظار می رود تمامی مسئولان در راستای تحقق آن شعار که امسال نیکو به نام اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری شده گام بردارند اما متاسفانه گام های چشمگیری برداشته نشده و به اهداف مورد نظر دست نیافتیم.
مولوی حسن زهی خاطرنشان کرد: با توجه یه نیازهای اقتصادی کشور و تحریم های پی در پی از سوی بیگانگان اقتصاد مقاومتی باید در کشور نهادینه شود و همه در راستای تحقق آن گام بردارند چرا که دشمنان انقلاب و اسلام تمام تلاش خود را برای نابودی ملت ایران به کار گرفته اند.
امام جمعه اهل سنت هامون تصریح کرد: با تحقق اقتصاد مقاومتی در حقیقت ایران به خودکفایی رسیده و بدون نیاز به بیگانگان، سرافرازانه در جهان خواهد درخشید بنابراین تمام تلاش ها برای تحقق آن باید به کار گرفته شود.
تکیه بر توان داخلی تنها راه مقابله با بیکاری
وی تاکید کرد: با اینکه بیکاری در تمام نقاط کشور به ویژه در سیستان و بلوچستان بیداد می‌کند و در هر خانواده ای فرزند تحصیلکرده بیکاری به سر می‌برد اما دولتمردان آن گونه که باید در این راستا تلاش نکردند و همچنان روز به روز آمار بیکاری افزایش می‌یابد.
مولوی حسن زهی اظهار کرد: با تکیه بر توان داخلی و افزایش تولیدات با کیفیت در کشور و جلوگیری از واردات بی رویه و قاچاق می توان اشتغال را در کشور رونق داد و پولی را که قرار است بر سفره خارجی ها نشسته باشد در سفره ایرانیان قرار خواهد گرفت.
سال اقتصاد مقاومتی رو به پایان است؛ اما به تحقق شعارهای سال نرسیدیم
امام جمعه اهل سنت کنارک با بیان اینکه در تحقق شعار سال 96 برخی اقدامات زیربنایی انجام گرفته است گفت: متأسفانه انتظارات و اهداف شعار سال 96 برآورده نشده است.
مولوی عبدالملک ملکی پور در گفت و گو با چهاربهاران با اشاره به اینکه نامگذاری های سال توسط رهبر معظم انقلاب، بر اساس نیازهای واقعی جامعه به منظور توسعه کشور و استقامت در برابر دشمنان است اظهار کرد: با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری، یکی از مهم‌ترین معضلات جامعه در سال‌های اخیر مشکلات اقتصادی بوده و  همچنان ادامه دارد که مسئولان در کنار مردم برای تحقق آن باید تلاش کنند.
وی ادامه داد: سال رو به پایان است؛ اما تغییری در وضعیت معیشتی و زندگی مردم نمی بینیم.
 تحقق «شعار اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» برای خارجی‌ها و وارد کنندگان!
امام جمعه اهل سنت کنارک افزود: جوانان ایرانی در همه عرصه ها پیشرو هستند و انتظار می رود به ویژه مسئولان حوزه اقتصادی دغدغه مقام معظم رهبری را جدی بگیرند و در عمل به اشتغال و تولید رونق بخشند.
وی با بیان اینکه در بحث اقتصاد مقاومتی، انتظارات به‌صورت کامل محقق نشده است، گفت: برای تحقق اقتصاد مقاومتی لازم است که مسئولان به توان داخلی تکیه کرده و از درگیری‌های جناحی پرهیز کنند و مردم نیز بحث اشتغال خانگی را مورد توجه قرار دهند.
مولوی ملکی پور بیان کرد: با وجود ذخایر خدادادی در کشور در حوزه اشتغال و تولید به نوعی دچار مشکل هستیم که حل این مشکل اراده مسئولان را می طلبد.
وی با اشاره به موانع موجود بر سر راه اجرای اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: بسیاری از مسئولین هنوز به این باور نرسیده‌اند که مشکلات کشور را خود می توانند حل کنند و هنوز نگاه‌ها به خارج از کشور و اعتماد به دشمن است.
مولوی اهل سنت کنارک خاطرنشان کرد: برای بی‌نیازی از واردات کالا‌، باید تولید را در کشور افزایش داد و تولیدات نیز با کیفیت و قیمت مناسب انجام شود که در این راستا، مسئولین در واردات و ایجاد اشتغال نقش بیشتری دارند.
مولوی ملکی پور گفت: با ایجاد اشتغال، تولید نیز افزایش یافته و نیاز‌های داخلی تأمین می‌شود، درآمدها بالا رفته و حتی می‌توان به صادرات روی آورد.
دولت در سال 96 به اقتصاد مقاومتی کمتر توجه کرد
مولوی محمود لبزن در گفت و گو با ندای هیرمند؛ گفت: اقتصاد مقاومتی مسئله ای است که باید مردم و دولت در کنار یکدیگر آن را محقق سازند.
مدرس دینی اهل سنت شهرستان هیرمند تصریح کرد: به طور کل با توجه به بیکاری های متعدد در کشور جوانان اشتیاق بالایی برای اشتغال دارند و دولت باید در این موضوع ورود پیدا کند و با حمایت از آنها اشتغال کشور را متحول سازد.
وی خاطرنشان کرد: آنچه که در سال جاری مشخص شد، توجه اندک به کارآفرینان بود، تنها چند نهاد به شعار سال لبیک گفتند در حالی که دولت می توانست با حمایت از کارآفرینان، جوانان بیشتری را به سوی این مهم سوق دهد.
مولوی لبزن همچنین خاطرنشان کرد:  اقتصاد مقاومتی اگر در کشور محقق شود، تحریم  کشورهای ظالم بر روی اقتصاد کشور بی تاثیر خواهد شد.
مدرس دینی اهل سنت شهرستان هیرمند خاطرنشان کرد: دولت می تواند با توجه به بی اعتمادی که آمریکا از خود نشان داد، به مسئله برجام کمتر توجه کند و به کارآفرینان اقتصاد مقاومتی بها دهد.
تحقق شعار سال تا مرز25 درصد
امام جمعه موقت اهل سنت شهر جالق گفت: تحقق شعار سال حداقل 25 درصد و حداکثر 30 درصد تحقق یافته است و علت عمده عدم تحقق شعار سال عدم مدیریت بعضی از مسئولین بود که دارای مدیریت صحیح نبوده اند.
مولوی مجیب الرحمن رئیسی در گفت و گو با شستون، اظهار کرد:  شعاری که سال جاری حضرت مقام معظم رهبری مطرح کرده اند، درشرایط اقتصادی سختی که کشور دارد و پشت سر گذاشته بود،از جانب خداوند متعال در قلب رهبر معظم انقلاب الهام شد.
وی افزود: مقام عظمای ولایت با حکمت شعار اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال را مطرح کردند که با این ملاک، که کشور و ملت با مشکل دست و پنجه نرم می کنند بتوانند بر مشکلات فایق بیاییم.
 عدم حمایت دولت از کارآفرینان منجر به عدم تحقق اقتصاد مقاومتی شد
امام جمعه موقت اهل سنت شهر جالق گفت: آنچه که مقصود مقام معظم رهبری در این شعار بود، به حد مطلوب نرسید.
مولوی رئیسی در ادامه تحقق شعار سال را حداقل 25 درصد و حداکثر 30 درصد عنوان کرد و در ادامه گفت: علت عمده عدم تحقق شعار سال  عدم مدیریت بعضی از مسئولین  بود که دارای مدیریت صحیح نبوده اند.
وی در پایان خاطر نشان کرد: علت دیگر عدم تحقق شعار سال فشارها و تحریم های کشورهای غربی و آمریکایی بود که به کشور تحمیل شد و همچنین عدم حمایت دولت از کارفرمایان و کارآفرینان  بود که زمانی که پشتیبانی نباشد مردم به تنهایی نمی توانند این کارها را انجام دهند.
شعار سال در جهت بیداری و آگاهی ملت ایران بود
امام جمعه اهل سنت شهرستان مهرستان گفت: شعار سال جاری به طور 100 درصد عملی نشد اما قسمتی از آن محقق شد که می طلبد دولتمردان افرادی را که در این زمینه گام برداشته اند، حمایت کنند.
مولوی عبدالخالق حسین زهی در گفت و گو با شستون اظهار کرد: شعار اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال که از سوی مقام معظم رهبری برای سال جاری عنوان شد، یکی از مناسب ترین شعارها بود.
دولت مردان مردم را حمایت کنند
وی افزود: این شعار در جهت بیداری و آگاهی ملت ایران بود که وابسته به کسی نباشند و خود به دنبال ایجاد اقتصاد و کسب و کار باشند.
 امام جمعه اهل سنت شهرستان مهرستان گفت: بسیاری از مردم به دنبال فرموده مقام معظم رهبری، در این راستا گام های مهمی برداشته اند که جا دارد دولت مردان، مردم را در این زمینه حمایت کنند تا شعار سال پیش رود.
مولوی حسین زهی ادامه داد: شعار سال تا آن حد مطلوب مورد نظر تحقق پیدا نکرد اما بخشی از آن محقق شد و مردم برای عملی شدن این شعار بیدار شدند.
استان سیستان و بلوچستان از مناطقی است که بیشترین بیکاران را دارد
امام جمعه اهل سنت اسفند شهرستان دلگان گفت: اهداف شعار سال 96 از سوی مسئولان به تحقق نرسیده است.
مولوی بلال مقدسیان در گفتگو با دلگان پرس با اشاره به اینکه اهداف اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال که شعار سال 96 است از سوی مسئولان به تحقق نرسیده است، اظهار کرد: امسال بر خلاف شعار سال که باید به فکر تولید و اشتغال برای داخل باشیم، به فکر اشتغال برای خارجی ها بوده ایم.
امام جمعه اهل سنت اسفند شهرستان دلگان با تاکید بر اینکه روز به روز به آمار بیکاران کشور اضافه می شود، ادامه داد: استان سیستان و بلوچستان یکی از مناطقی در کشور است که بیشترین بیکاران را دارد.
وی با بیان اینکه تاکنون اشتغالزایی از جانب دولت به صورت مطلوب و مدنظر برای جوانان صورت نگرفته است، اضافه کرد: ما به جای اینکه به فکر تقویت زیرساخت های تولیدات داخلی باشیم، آمار وارادات خود را بالاتر برده ایم.
اهداف شعار سال ۹۶ به تحقق نرسیده است
مولوی مقدسیان تصریح کرد: استفاده از کلید واژه اقتصاد مقاومتی در شعار سال از سوی رهبر معظم انقلاب این را به خوبی نشان می دهد که ایشان به مسئله تولید و اشتغال زایی برای جوانان بسیار اهمیت می دهند.
امام جمعه اهل سنت اسفند شهرستان دلگان با تاکید بر اینکه علی رغم اینکه ساخت برخی پروژه ها از چند سال قبل آغاز شده اما همچنان تکمیل و راه اندازی نشده اند، افزود: پل اسفند، مرکز درمان بستر 10 تخت خوابی دلگان نمونه کوچکی از عدم تحقق وعده های شعار سال است.
وی با اشاره به اینکه مسئولان باید با تمام توان خود درصدد تحقق شعار سال باشند، خاطرنشان کرد: چرا که با تحقق آن، معضلات و مشکلات بسیار زیادی از کشورمان حل و برطرف خواهد شد.
مسئولین باید در قبال مشکلات مردم پاسخگو باشند
امام جمعه اهل سنت میرجاوه گفت: مردم از دولت و مسئولین انتظار فعالیت دارند و دولتمردان باید در قبال مشکلات مردم پاسخگو باشند.
مولوی عبدالرحیم ریگیان پور در گفت و گو با لادیز، با اشاره به اینکه مردم از دولت و مسئولین انتظار فعالیت دارند و مسئولین باید در قبال مشکلات مردم پاسخگو باشند، اظهار کرد: دولت در زمینه ایجاد اشتغال فعالیت هایی داشته است اما کافی نبوده و باید بیشتر تلاش شود.
وی با بیان این مطلب که در کشور ما ظرفیت ها و پتانسیل های اقتصادی بالایی وجود دارد،افزود: استعداد و نیروی کار خوبی در کشور وجود دارد و مسئولین باید به وعده هایی که به مردم داده اند عمل کنند ، انتظار داریم در سال آینده هرآنچه که در زمینه تولید و اشتغال محقق نشده است ممکن شود .
امام جمعه اهل سنت میرجاوه تصریح کرد: بزرگترین دغدغه مقام معظم رهبری خدمت به مردم و ارتقاءسطح عدالت اجتماعی از سوی مسئولین است و دولتمردان وظیفه دارند بیش از پیش به رهنمود های ایشان توجه کنند. 
دولتمردان به بیانات رهبری توجه کنند
وی خاطر نشان کرد: سپاه پاسداران به فکر اقشار کم درآمد جامعه بوده و در زمینه های عمران و آبادی و ایجاد اشتغال و کسب و کار مردم فعالیت های گسترده ای را در سال جاری انجام داده است.
وی با اشاره به اینکه از مسئولین تقاضا داریم تورم بازار را کنترل کنند تا شرایط اقتصادی اقشار کم درآمد بهبود یابد، گفت: دولتمردان باید به مناطق محروم توجه ویژه ای داشته باشند در مباحث مربوط به بازارچه های مرزی و استخدام نیروهای کارآمد و کسب کار پایدار برای مردم مرزنشین و مرزدار اقدام ویژه ای باید انجام شود .
وی با بیان این موضوع که مردم از مسئولین توقع دارند فعالیت بیشتری در زمینه تولید و اشتغال داشته باشند وتوجه ویژه ای به بیانات رهبری داشته باشند،اذعان کرد: اجرای عدالت اجتماعی،محرومیت زدایی، فقر زدایی و کم کردن فاصله طبقاتی اقتصادی بین مردم مستلزم توجه به رهنمود های رهبر انقلاب است.

اطلاعات

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.