انقلابی‌بودن یعنی اعتقاد به اسلامی که تمام ابعاد زندگی را بیان می‌کند

به گزارش بی‌باک، به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، آیت‌الله محمدتقی مصباح‌یزدی رئیس مؤسسه آموزش و پژوهشی امام‌ خمینی(ره) در دیدار سالانه مدیران حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان سراسر کشور با تشریح حوزه انقلابی و تمدن اسلامی و نسبت میان این دو، حوزه انقلابی را مبنای ایجاد تمدن اسلامی دانست.

رئیس مؤسسه آموزش و پژوهشی امام‌خمینی (ره) در این دیدار با اشاره به جهاد فرهنگی، فهم کامل از واژه‌هایی مانند حوزه انقلابی و تمدن اسلامی را مورد تأکید قرار داد و افزود: انقلابی بودن یعنی اعتقاد به اسلامی که تمام ابعاد زندگی انسان را بیان می‌کند و روشن است که این دیدگاه تفاوت بسیاری با اسلام ارتجاعی، که تنها با نگاه به امور شخصی و عبادی اسلام را تفسیر می‌کند، دارد.

وی افزود : محدود کردن اسلام به عبادتهای شخصی و دوری از فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی همچنین افراطی بودن مانند زمانی که کوزه‌ای را که فرزند امام از آن آب می‌نوشید، آب می‌کشیدند، نمونه‌ای از  این اقدامات متحجرانه است.

آیت‌الله مصباح‌یزدی بزرگترین کار امام خمینی(ره) را احیای بخش عظیمی از دستورات اسلامی در ابعاد مختلف زندگی انسان دانست و گفت: با همین نگاه انقلابی، باید ابعاد تمدن اسلامی روشن شود.

وی افزود: مهمترین تفاوت میان تمدن غربی و تمدن اسلامی، تحول در بینش جامعه نسبت به زندگی و فرهنگ است، به‌عبارت دیگر اسلامی بودن تمدن به آن است که روح جامعه، باورها و افکار اسلامی شود که در این‌جاست که نسبت میان تمدن اسلامی و حوزه انقلابی روشن می‌شود.

این استاد برجسته حوزه‌های علمیه افزود: منظور از رواج تمدن اسلامی در کشورهای دیگر، تحول در افکار آنهاست که این تحول توسط حوزه انقلابی صورت می‌گیرد و الّا تغییر شکل و خانه‌ها چیزی را عوض نمی‌کند.

آیت‌الله مصباح یزدی با تقدیر از فعالیت‌های حوزه‌های علوم اسلامی دانشگاهیان در سطح کشور، گفت: در جهاد فرهنگی و دینی که شما عهده‌دار آن هستید، قدم اول آن است که تعابیر درست فهمیده و در جای مناسب استفاده شود، به‌عنوان نمونه لازم است تعبیراتی مانند جامعه آرمانی اسلامی، حوزه انقلابی، تمدن اسلامی و تک‌تک واژه‌های مقام معظم رهبری توسط امثال شما بررسی و تفسیر شود.

اطلاعات

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.