در دانشگاه بمانم؟ به حوزه بروم؟ معلم دبیرستان بشوم؟ چه‌کار کنم، حضرت آیت‌الله؟

به‌گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم؛ ارتباط مردم و روحانیت چیزی است که انقلاب اسلامی ایران را رقم زد. امروز با تمام هجمه‌هایی که با ابزار‌های نوین و معرفت‌سوز به این پایگاه بزرگ و قوی معنوی می‌شود، نه‌تنها ارتباط مردم کمتر نشده که پای نوجوانان و جوانان نیز بسیار جدی‌تر از قبل به این عرصه باز شده است. نوجوان و جوان امروز ما در شرایطی زندگی می‌کند که اطرافش پر از الگوهای غلط و اشتباه  است که اتفاقاً تلاش می‌شود تا همان‌را به‌عنوان جنس اصلی به آنها معرفی کنند. در چنین شرایطی کسی که می‌خواهد زندگی‌اش را بر اساس الگوهای صحیح اسلامی پیش ببرد، نیاز به یک مشاور و همراه خوب دارد تا پدرانه او را راهنمایی کند.

کتاب «ره‌نمای طریق» مجموعه‌ پرسش‌ها و پاسخ‌های برای زندگی بهتر است. مردم جزئی‌ترین اتفاقات و مشکلاتشان را برای آیت الله جاودان تعریف کرده‌اند و ایشان هم پدرانه پاسخ داده‌اند. خبرگزاری تسنیم قصد دارد تا برخی از این پرسش‌ها و پاسخ‌ها را به‌صورت موضوعی و با نام «پاسخ‌های جاودان» منتشر کند.

در این بخش، چند پرسش و پاسخ درباره تحصیل در حوزه و دانشگاه و «علم نافع» را می‌خوانیم:

علم ینفع چیزیست که برای دنیا یا آخرت مفید باشد

ــ من دانشجوی رشته مهندسی هستم و حضور در دانشگاه، جلوگیری از انحرافات موجود و رفع کاستی‌های علمی را مهم می‌دانم. از طرفی برای من تحصیل علوم دینی نیز اهمیت بسزایی دارد. آیا رشته تحصیلی من مصداق «علم ینفع» است؟ تکلیف من در تحصیل چیست؟
آیت الله جاودان: «علم ینفع» علمی است که برای دنیا یا آخرت شما مفید باشد. شما درس دانشگاهتان را در حد شاگرد اول شدن، خوب بخوانید و همراه آن علم دین خود را نیز بیاموزید. اکنون شما در حوزه دانشجویی شهید بهشتی که معمولاً فقط در روزهای پنجشنبه دایر است می‌توانید دروس حوزوی و دینی را نیز بیاموزید؛ پس تکلیف جمع بین دو علم است.

 

بندگی خدا با همه ابعاد زندگی قابل جمع است: مهندسی، طبابت، طلبگی و ...

ــ دانشجوی کارشناسی رشته عمران هستم که در درس‌هایم دائماً مشغول آشنایی با مصالح ساختمانی هستم درحالی که حقیقت این عالم چیز دیگری است و از این قضیه بسیار ناراحت هستم، به‌نظر شما ترک تحصیل کنم و به حوزه بروم؟
آیت الله جاودان: اگر سخنان شما همراه با تعقل باشد بسیار خوب است. درست است که آدم برای آگاهی از خصوصیات یک ساختمان خلق نشده، اما این تحصیلات برای اداره زندگی آینده شما لازم است؛ پس شما درس خود را بسیار خوب بخوانید و پس از پایان درس، برای آینده‌تان تصمیم بگیرید.
هدف خلقت انسان بندگی خداست که این هدف با همه ابعاد زندگی از جمله مهندسی، طبابت و طلبگی قابل جمع است و امکان دستیابی به این مرتبت خواهد بود. شما به‌عنوان مقدمه در انجام واجبات و ترک محرمات بکوشید.

درست را خوب بخوان!

ــ بسیار به شغل تدریس علاقه دارم و این شغل به رشته دانشگاهی‌ای که در آن تحصیل می‌کنم هیچ ارتباطی ندارد. حال آیا علومی که در دوران تحصیلم فرا می‌گیرم مصداق «علم لاینفع» خواهد بود؟
آیت الله جاودان: آنچه شما در دانشگاه تحصیل می‌کنید در سطح فهم شما تأثیر می‌گذارد و نفع خواهد داشت. ضمناً شما می‌توانید در تدریستان از اطلاعات رشته تحصیلی خود سود ببرید؛ همچنین زمانی که شاگردانتان، باسوادیِ شما را ببینند، نزد آنان وجهه بیشتری خواهید داشت. یا حتی ممکن است بعدها در زمینه رشته تحصیلی‌تان نیز تدریس کنید. در هر صورت درستان را خوب بخوانید.

 

حضور یک معلم باسواد متدین در دبیرستان بسیار خوب است/ در کلاس ریاضی هم گاهی از نماز بگو

ــ من علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه و تحصیل در حوزه هستم، لذا برخی از دروس حوزوی مانند عربی و منطق را نیز خوانده‌ام. از طرفی پیشنهاد تدریس ریاضی در دبیرستان هم به من شده است، به‌نظر شما کدام مسیر صحیح است؟
آیت الله جاودان: تدریس یک معلم باسواد متدین در دبیرستان بسیار خوب است. اگر یک معلم خوبِ ریاضی گاهی هم از نماز سخن بگوید و از خدا و معنویت نیز حرفی بزند یا به مشورت جوانی پاسخ صحیح بدهد و با تلاش و درایت، ‌شاگردان خود را از گناه برهاند بسیار مفید خواهد بود. البته این نیاز دارد که تدریس شما و همچنین اطلاعات دینی‌تان بسیار عالی باشد تا بتوانید تأثیرگذار باشید؛ بنابراین هم درس دانشگاه را ادامه دهید، هم مقداری از دروس طلبگی را بخوانید و هم به تدریس در دبیرستان مشغول شوید.
سی‌دی دروس کتاب آموزش عقاید و همچنین کتاب آموزش فلسفه آیت‌الله مصباح یزدی را تهیه نموده و بخوانید و بنویسید و سعی کنید خوب یاد بگیرید تا بتوانید به دین خدمت کرده و سرباز امام زمان(عجّل الله تعالی فرجه الشریف) باشید.

اطلاعات

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.