رمضان، زمینه ساز آرامش

 ماه مبارك رمضان، ماه انس و دوستی با پروردگار و اطاعت از اوست. در این ماه با انجام مجموعه ای از عبادات و طاعات، بستری مناسب برای آرامش و تسكین قلب مهیا می شود. در این بخش با تكیه بر آیات الهی و روایات معصومین(ع)، برخی از عوامل مهم رسیدن به آرامش را بررسی می كنیم.
ادامه مطلب

نزول كتاب های آسمانی در ماه مبارك رمضان

 علامه مجلسی نیز از سید بن طاوس روایت می كند كه در صحف حضرت ادریس دیدم كه ثلث آخر شب جمعه ۲۷ ماه رمضان حق تعالی كتابی به لغت سریانی در بیست و یك ورق بر حضرت آدم نازل گردانید و آن اول كتابی است كه خداوند از آسمان به زمین فرو فرستاد تا بندگان خود را بدین وسیله هدایت و ارشاد فرماید.
ادامه مطلب

شرح دعای روز هشتم | انواع کمک به یتیمان

 خدایا روزیم کن در آن ترحم بر یتیمان و طعام نمودن بر مردمان و آشکار نمودن سلام و مصاحبت کریمان به فضل خودت ای پناه آرزومندان.
ادامه مطلب

شرح دعای روز هفتم | چرا باید از اعمال لغو پرهیز کنیم؟

  خدایا! در این روز به روزه داشتن و عبادت یاری‌ام فرما و از گناهان و لغزش‌ها دورم کن و توفیقی نصیبم نما تا پیوسته به یاد تو باشم. به امید توفیقت ای رهنمای گمگشتگان!
ادامه مطلب

شرح دعای روز ششم | چه کنیم تا خداوند خوارمان نکند؟

  خدایا در این ماه به خاطر دست زدن به نافرمانیت خوارم مساز و تازیانه‌های عذابت را بر من مزن و از موجبات خشمت بدان نعمت بخشی و الطافی که نسبت به بندگان داری دورم بدار.
ادامه مطلب

چهل پیام از دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان

 در این مجموعه با دست بندی دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان به پنج دسته کلی آداب فردی، آداب اجتماعی، آداب بندگی، آداب رمضانی و آداب دعا و نیایش؛ و دسته بندی هر موضوع به موضوعات جزئی تر، از دریچه ای نو و با نگاهی موضوعی به این ادعیه پرداخته ایم. امید است که باریتعالی در این ماه رحمت الهی این دعاها را در حق همه بندگان به درجۀ استجابت برساند.
ادامه مطلب

شرح دعای روز پنجم | چگونه استغفار کنیم؟

 چه تعداد استغفار در طول شبانه روز برای انسان ها شایسته است؟ پاسخ این سوال آن است اگر ما به تعداد گناهان و لغزش های خود نگاه کنیم، شاید بتوانیم حدس بزنیم که چه تعداد باید استغفار داشته باشیم.
ادامه مطلب

تاثیر یاد خدا بر زندگی ما

 اگر در قرآن به دنبال یک نسخه برای گشایش در زندگی بگردی این آیه قرآن خودنمایی می‌کند: وَ مَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِكْري فَإِنَّ لَهُ مَعيشَةً ضَنْكاً
ادامه مطلب

نکته های زیبای قرآنی

 آنچه پیش رو دارید، سلسله نکاتی است که با آیات الهی عجین گشته، هر کدام به صورت موجز به موضوعات مورد نیاز شما می پردازد .
ادامه مطلب

شرح دعای روز چهارم | چرا از نماز لذت نمی بریم؟

 خدایا! در این روز مرا برای انجام فرمانت نیرومند ساز و شیرینی یادت را به من بچشان و برای سپاسگزاری‌ات آماده ساز. در این روز مرا با نگاهداری و پرده‌پوشی‌ات، محافظت فرما، ای بیناترین بینایان!
ادامه مطلب

شرح دعای سوم | نشانه های عاقل و سفیه

 مردم در زبان رایج به شخصی سفیه می گویند که دیوانه است؛ اما مراد در این دعا آن نیست که خدایا مرا از دیوانگی دور گردان.
ادامه مطلب

نکته های زیبا و ماندگار از صفحه 54 قرآن کریم (آیات 37- 30 )

 قرآن بسیار زیبا و دلنشین است همراه ما باشید با نکته های تفسیری کوتاه. زیبا و کاربردی از قرآن کریم. به لطف خدا وعنایات حضرت بقیه الله الاعظم
ادامه مطلب

چگونه برای ورود به رمضان آماده شویم؟

 هوشیار باش! که شاید این ماه شعبان آخرین شعبان عمر تو باشد، شاید این رمضان آخرین رمضان عمر تو باشد. چه کسی می‌‏داند چه پیش خواهد آمد؟ زندگی ما به گونه‌‏ای است که نسبت به هیچ یک از عوامل متزلزل کننده و بر هم زننده زندگی اختیار و کنترلی نداریم و هر لحظه ممکن است در معرض مرگ قرار بگیریم.
ادامه مطلب