برکات جهاد فرهنگی امامان شیعه(ع)

 در این مقاله آثار و برکات این جهاد فرهنگی در زیارت جامعه کبیره مورد بحث است.
ادامه مطلب

شباهت های حضرت زینب (س) و حضرت مهدی (عج)

 سکان دار عالم هستی، امام مهدی (عج)، به پاس فداکاری و خدمات پیام رسان کربلا، عنایت ویژه ای به عمه ی بزرگوارشان حضرت زینب (س) داشته، و هر صبح و شام، به یاد ایشان هستند. این دو بزرگوار، شباهت های زیادی با یکدیگر دارند که در این نوشتار، به بیان جلوه هایی از این شباهت ها پرداخته می شود.
ادامه مطلب

توازن شخصیّت امیرالمؤمنین (علیه‌السّلام)/بیانات رهبر معظم انقلاب در خطبه‌های نماز جمعه تهران

 «توازن عجیبی در شخصیت آن بزرگوار است. یعنی صفات ظاهراً متضاد و ناسازگار در وجود امیرالمؤمنین، آن چنان کنار هم زیبا چیده شده که خود یک زیبایی به وجود آورده است!»
ادامه مطلب

بازخوانی خطبه‌ی نماز جمعه‌ی رهبرمعظم انقلاب درباره فضائل و مناقب امیرالمؤمنین

 از اَنَس بن مالک نقل میکند که پیغمبر فرمودند: «انَّ علی بن ‌ابی طالب یضیء لاهل الجنة کما یظهر کوکب الصبح لاهل الدنیا.»؛ مردم بهشت، وجود علی بن ‌ابی طالب امیرالمؤمنین علیه‌السّلام را چنان درخشان میبینند که مردم دنیا ستاره صبح را آن گونه درخشنده میدیدند...
ادامه مطلب

مفهوم انفسنا در آیه مباهله

 مفسران شیعی و بسیاری از مفسران اهل سنت، در تفسیر آیۀ مباهله، امام علی(ع) را نفس پیامبر(ص) شمرده اند. البیته این که امام علی(ع) نفس پیامبر(ص) است؛ به معنای حقیقی عینیت ذاتی دو نفس نیست، بلکه مراد از نفسیت امام علی(ع)، مساوات آن حضرت با پیامبر در فضائل و کمالات است. از این تساوی، عصمت امام علی(ع)، نیز استفاده می شود. به زعم برخی از علمای اهل سنت در تفسیر آیه، واژۀ «انفسنا» به شخص رسول خدا(ص) منحصر
ادامه مطلب

امیرالمومنین علیه السّلام جلوه برجسته دین خدا

   یکی از زیارتنامه‌های مشهور شیعیان، زیارتنامه غدیریه منقول از امام هادی(ع) است. این زیارت شریف شامل بخش‌هایی از تاریخ غدیر و فضایل قرآنی و فضایل آسمانی امیرالمومنین(ع) است. در این مقاله، شرح فرازهایی از این زیارت شریف ارائه شده است.
ادامه مطلب

جنگ های سه گانه امام علی علیه السلام علل و مشروعیت آن ها

 این مقاله، به تحلیل و بررسی کلی علل جنگ های سه گانه حضرت علی علیه السلام با مسلمانان می پردازد. در این مقاله، به اثبات می رسد که جنگ های سه گانه داخلی در حکومت نوپای علوی، علی رغم میل باطنی حضرت، بر ایشان تحمیل شد. در تحلیل جنگ اول (جمل)، به سه عامل (داعیه حکومت و عدم تحمّل عدل علوی توسط طلحه و زبیر و بهانه خون خواهی عثمان از سوی عایشه) اشاره می شود و حقّانیت و مشروعیت جبهه امام علیه السلام به
ادامه مطلب

مولود کعبه،علی علیه السلام، از ولادت تا هجرت به مدینه

 فاطمه بنت اسد مادر علی علیه السلام در روز 13 رجب در مقابل کعبه، خانه خدا ایستاد و گفت: پروردگار! تو را به عظمت این خانه و به مقام کسی که آن را بنا کرده است، سوگند می دهم درد زائیدن را بر من آسان گردان!
ادامه مطلب

طلوع خورشید از درون کعبه

 آسمان جلال و شکوه خاصی داشت. در پهن دشت وسیعش افق و کرانه ای به چشم نمی خورد و سکوت اسرارآمیزی بر همه جا دامن گسترده بود. نسیم ملایمی که از قلّه حِرا بر می خاست، اندام خود را بر چهره سخت و شکننده ابوقبیس می سایید و با رقصِ دل انگیزی به دامنه کوه می غلطید و گونه های آفتاب زده «کعبه» را نوازش می داد.
ادامه مطلب

امام جود و بخشش

 معروف ترین لقب پیشوای نهم، «جواد» است. آن رهبر فرزانه را برای جود و عطای فراوانش به این نام خوانده اند که برگرفته از نام های زیبای پروردگار متعال است. در بخشی از دعای معصومان می خوانیم: «یا جَوادُ یا الله یا الله یا الله لک الأسماءُ الحُسنی.» (کلینی، [بی تا]: ج 4: باب الدعاء فی العشر الاواخر من شهر: 163)
ادامه مطلب

امامتِ حضرت امام جواد (ع) در یک نگاه

 امام محمد تقی (ع) علم و دانش را یکی از مهم ترین عوامل پیروزی و رسیدن به کمالات معرفی می کرد و به انسان های کمال خواه و حقیقت طلب توصیه می نمود که در راه رسیدن به آرزوهای مشروع و موقعیت های عالی دنیوی و اخروی از این نیروی کارآمد بهره لازم را بگیرند. آن بزرگوار می فرمود: «چهار عامل موجب دست یابی انسان به اعمال صالح و نیک است: سلامتی، توان گری، دانش و توفیق خداوندی.»(65)
ادامه مطلب

سیره سیاسی - اجتماعی امام محمد تقی (ع) در هدایت شیعیان

 امامان شیعه گرچه با سن و سال های متفاوت به مقام امامت نائل می گردیدند؛ ولی از آنجا که علم و دانش آنها خدادادی بود و از مقام عصمت برخوردار بودند با توجه به شرایط زمان خویش با بهترین شیوه شیعیان را هدایت می کردند. در این نوشتار برآنیم تا پس از تبیین نقش امامان (علیهم السلام) در هدایت جامعه، به سیره سیاسی امام جواد (ع) که در سن کودکی به مقام امامت رسید در هدایت شیعیان و پیروان ولایت بپردازیم.
ادامه مطلب

امام باقر (ع) و مبارزه با اسرائیلیات یهود

 یکی از گروه‌هایی که در دوره‌ی امام باقر (ع) با حضور مخرّب خود در جامعه اسلامی، تأثیر عمیقی در فرهنگ آن روزگار بر جا گذاشتند، یهودیان بودند. شماری از احبار یهود که به ظاهر مسلمان شده و گروهی دیگر که هنوز به دین خود باقی مانده بودند، در جامعه‌ی اسلامی پراکنده شده و مرجعیت علمی قشری از ساده‌لوحان را به‌عهده داشتند.
ادامه مطلب

قیام ها و شورش های دوران امام هادی (علیه السلام)

 دوران امامت امام هادی (علیه السلام) مصادف بود با برخوردهای اعتقادی، مناقشه های علمی، تبعیض های قومی، فشارهای اقتصادی و سیاسی و هرج و مرج گرایی دولتمردان عباسی، که قلمرو آنان را به صحنه درگیری های مختلف گروه ها و احزاب مبدل ساخت. این جنبش ها را از حیث انگیزه دینی یا غیر دینی به دو دسته «آشوب» و «نهضت» می توان تقسیم کرد. آشوب ها با اهداف قدرت طلبانه و فتنه جویانه انجام می گرفت و نهضت ها که از سوی
ادامه مطلب

بصیرت آفرینی در سخن و سیره امام هادی علیه السّلام

  تحقق جامعه شیعی بدون پیروی از سیره اهل بیت(ع) ممکن نیست؛ چراکه تمام برنامه ها و طرح های اجتماعی امامان؛ اعم از سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و... برای اصلاح جامعه انسانی بوده است. در این مقاله سعی شده است با بررسی سیره و سخن امام هادی (ع)، الگویی ترسیم شود که با بهره بردن از آن به جامعه شیعیِ مدنظر اهل بیت(ع) نزدیک شویم.
ادامه مطلب